Otkup zlatnika i dukata
Otkup zlatnika i otkup dukata obavljamo po numizmatičkim cijenama ukoliko isti imaju numizmatičku vrijednost, a te cijene su uglavnom veće od burzovne cijene zlata. Ako Vaš zlatnik ponudite nama, ne samo da ćete zaraditi više, nego ćete pridonijeti očuvanju numizmatike. U odnosu na otkupe zlata i zalagaonice, mi zlatne dukate ne pretapamo (uništavamo), već ih čuvamo od uništenja. Iz tog razloga, u pravilu, nudimo veće otkupne cijene zlatnika, nego što ih možete dobiti kod običnog otkupa zlata.
Svim klijentima jamčimo diskreciju i profesionalnost prilikom postupka procjene i otkupa zlatnika. Ukoliko se nakon naše procjene i ponude odlučite za prodaju, isplata je odmah u gotovini na ruke, na račun u banci ili neki drugi način. Kako god Vama odgovara. Tu smo da se prilagodimo Vašim zahtjevima.
Pored novca od neplemenitih metala, stalno obavljamo procjenu i otkup zlatnika svih vrsta (zlatni novac, zlatni dukati, zlatne medalje) iz svih razdoblja i svih zemalja svijeta. Nudimo stručnu procjenu zlatnika i ostalih numizmatičkih primjeraka. Slobodno nas kontaktirajte. Veselimo se svakom pozivu.
Što su to zlatnici?
Zlatnici su u većini slučajeva vrsta kovanog novca koji je izrađen od legure zlata i nekog neplemenitog metala. Zlatnici mogu biti novac (ako su sredstvo plaćanja), mogu biti investicijski zlatnici (npr. dukati) ili mogu biti medalje (umjetničke tvorevine okruglog oblika slične novcu, ali koje nemaju monetarnu vrijednost). Jedan dio zlatnika ima dodatnu numizmatičku vrijednost u odnosu na samu vrijednost metala.
Na našim područjima česti zlatnici su dukati. Dukat je zlatni novac (zlatnik), koji se počeo kovati u Veneciji za vrijeme vladavine dužda Ivana Dandola (1284.). Zlatni dukat je bio u uporabi u prometu u brojnim europskim zemljama, pa i kod nas. Naziv je nastao od skraćenog oblika latinske riječi ducatus, što je značilo vojvodstvo. Kako su se venecijanski dukati kovali u novoj zgradi kovnice (Zecca) od 1554. tako se za dukate u Veneciji i cijelom Jadranu uvriježio naziv zecchino (hrvatski: cekin).
Zlatnici koji nisu službeno kovani od strane pojedine države, nego su kovani kao privatna izdanjia i bez istaknute nominalne vrijednosti se ne smatraju zlatnim novcem nego medaljama. Takve medalje u najčešćim slučajevima nemaju numizmatičku vrijednost, no i tu postoje iznimke. Ako imate i ove primjerke, slobodno nas kontaktirajte i za Vas ćemo napraviti stručnu procjenu.
![]() |
![]() |
![]() |
Postupak procjene i otkupa zlatnika
Postupak procjene i otkupa zlatnika je jednostavan i sastoji se od nekoliko koraka:
- Prvi kontakt
Javite nam se putem telefona, e-maila, Vibera ili WhatsAppa i pošaljite slike zlatnika koje želite procijeniti ili prodati. - Pregled zlatnika za procjenu
Nakon što pregledamo slike, javit ćemo vam trošak usluge procjene u skladu s našim cjenikom, te vam poslati broj računa za uplatu. - Plaćanje i procjena
Nakon zaprimljene uplate, pristupamo detaljnoj obradi i procjeni, a koja obično traje do 48 sati. Nakon završetka rada, dostavljamo Vam rezultate procjene. - Rezultati procjene
Procjena uključuje:- Prosječnu tržišnu vrijednost Vaših zlatnika.
- Realnu vrijednost koju možete postići pri prodaji.
- Našu ponudu ukoliko nas angažirate kao posrednika u prodaji ili želite da odmah otkupimo to što imate.
- Posredovanje u prodaji ili otkup zlatnika
Ukoliko želite prodati zlatnike koje imate, mi Vam možemo ponuditi uslugu posredovanja u sklopu koje tražimo za Vas najboljeg kupca za Vaše zlatnike ili Vam možemo ponuditi otkup Vaših zlatnika uz brzu isplatu.
Besplatna procjena uz otkup ili posredovanje
Ukoliko se odlučite prihvatiti našu ponudu za otkup ili nas angažirati kao posrednika, iznos koji ste uplatili za procjenu bit će Vam vraćen. Tako da je u tim slučajevima procjena za Vas besplatna.
Posebni uvjeti za velike kolekcije
Ukoliko se radi o velikim zbirkama (kolekcijama) koje sadrže na desetine zlatnika, te stotine ili tisuće drugih primjeraka, troškovi procjene određuju se u skladu s dogovorom, neovisno o standardnom cjeniku. Isto tako, moguće je da procjena bude i besplatna ukoliko se sklopi ugovor o posredovanju u prodaji ili se zbirka otkupi.
Diskrecija pri procjeni i otkupu je zajamčena. Sve informacije o klijentima čuvamo kao poslovnu tajnu.
Otkup starih i stranih zlatnika, te dukata obavljamo na području cijele Hrvatske.
Kako nas kontaktirati za procjenu i otkup zlatnika i dukata?
Vaše upite za procjenu i otkup šaljite na:
Telefon: 095 858 6377
Viber (poruka): 095 858 6377
WhatsApp (poruka): 095 858 6377
Email: otkup@monetalis.hr
Facebook: monetalisnumizmatika
Najbrže odgovaramo na telefon, Viber i WhatsApp.
Kako poslati upit za procjenu i otkup zlatnika?
Prilikom slanja upita za procjenu i otkup zlatnika, treba nam javiti sljedeće:
- Količinu. Koliko komada kovanica imate? Da li je riječ o nekoliko komada ili većoj količini?
- Države. Iz koje zemlje (države) su navedeni zlatnici?
- Masa. Koliko su zlatnici teški?
- Smještaj. Da li su kovanice posložene u albume ili su u nekoj kutiji ili vrećici?
- Grad. Javite nam iz kojeg grada ili mjesta se javljate? Odnosno, gdje bi se to moglo osobno pogledati?
- Slike. Ukoliko je moguće poslati skupne slike zlatnika, to bi puno pomoglo u postupku.
Molimo Vas da prilikom slanja upita pošaljete što je više informacija o zlatnicima koje imate, kako bismo Vam što lakše i brže odgovorili.
Što dobijemo više informacija, to je brža obrada Vašeg upita. Tako štedimo i Vaše i naše vrijeme.
Slanje slika u svrhu procjene i otkupa zlatnika
Slike su nam od velike pomoći kod odgovora na Vaš upit. Slike zlatnika nam možete poslati na navedene kontakte. Najbolje je kada ih pošaljete putem Viber-a ili WhatsApp-a.
Molimo Vas da slijedite sljedeće smjernice kod slanja slika:
- Skupna slika. Dovoljno je poslati skupne slike kovanica. Ne treba slati pojedinačno svaku kovanicu.
- Količina. Na jednu sliku može ići do 20-25 kovanica. Izbjegavajte slikanje prevelikog broja odjednom.
- Red. Kovanice na slici trebaju biti uredno posložene. Izbjegavajte međusobno prekrivanje ili slikanje hrpe.
- Jednostrana slika. Dovoljna je jednostrana slika i to one strane kovanica na kojoj je prikazana godina.
- Bez ponavljanja. Izbjegavajte ponovno slikanje iste kovanice, da ne dođe do nesporazuma o ukupnom broju komada.
- Vidljivost. Važno je da slike budu oštre, dobro osvijetljene, tako da se može jasno vidjeti što je na njima.
![]() |
![]() |
Primjer dobro slikanih kovanica | Primjer loše slikanih kovanica |
Koliko vrijedi zlatnik (dukat)?
Pojedini dukati, kao npr. dukati Kraljevine Jugoslavije imaju i dodatnu numizmatičku vrijednost povrh vrijednosti zlata. Vrijednost modernih zlatnih dukata je u pravilu vrijednost zlata (vrijednost metala).
Dukati inače nisu klasificirani kao novac prema numizmatičkim pravilima. Dukati novijeg razdoblja smatraju se kao trgovački novac, odn. kao komade zlata iskovane u određenoj formi, koja je slična novcu. Zlatni dukati nisu u pravilu dio novijih monetarnih sistema razvijenih država.
Cijena zlatnika dukata
Cijena zlatnika i drugih kovanica od plemenitih metala ovisi najviše o kretanju burzovne cijene zlata. Budući da dukati u pravilu vrijede po vrijednosti zlata koje sadrže, utjecaj burzovnih kretanja na njihovu cijenu je velik i mijenja se na dnevnoj osnovi. Ukoliko želite provjeriti kolika je trenutna cijena Vašeg dukata, možete nas slobodno kontaktirati.
U nastavku možete vidjeti neke od tipičnih zlatnika koji se često javljaju na našem području.
Podijelite s drugima: